Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z naszych stron oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Aby zablokować zapisywanie cookies należy zmienić ustawienia przeglądarki.   Zamknij
DAMAL Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów - Łódź, Konstatynów Łódzki
NOWA FILIA - ŁÓDŹ ul. Zgierska 159/161

NOWA FILIA
ŁÓDŹ


ul. Zgierska 159/161
tel: 42-659-46-57

FILIA ŁÓDŹ ul. Augustów 2C

FILIA
ŁÓDŹ


ul. Augustów 2C
tel. (42) 672 61 05

FILIA KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI ul. Jana Pawła II 35

FILIA
KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI


ul. Jana Pawła II 35
tel. (42) 211 46 05Porady: informacje, najczęściej zadawane pytania

porada 01

Na czym polega przegląd?

Przegląd, czyli badanie techniczne rejestracyjne wykonywane w stacji kontroli polega na sprawdzeniu na stanowiskach uniwersalnych, czy badany pojazd spełnia określone w przepisach wymogi, w skrócie czy jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. W pojeździe, między innymi, badany jest układ hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie, oświetlenie oraz spaliny.

porada 01

Czy przegląd w stacji kontroli różni się od przeglądu gwarancyjnego?

Tak, różni się. Przegląd gwarancyjny okresowy wykonywany jest w autoryzowanej stacji obsługi lub w uprawnionym do takich badań warsztacie. Obejmuje on, między inny, wymianę oleju, filtrów, świec i innych elementów zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. W ramach takiego przeglądu mogą wystąpić niektóre czynności przewidziane dla przeglądu rejestracyjnego, takie jak: sprawdzenie np. układu hamulcowego, kierowniczego. Przegląd taki nie kończy się wpisem terminu następnego badania do dowodu rejestracyjnego, ani wystawieniem zaświadczenia.

porada 01

Kiedy należy zgłosić się na przegląd?

Termin do kiedy należy wykonać badanie techniczne podany jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (górna data nad pieczątką uprawnionego diagnosty). Z zasady, w Polsce, pojazd należy poddawać badaniu co rok, za wyjątkiem pojazdów nowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ciągników i przyczep rolniczych, motorowerów i autobusów.

porada 01

Czy są pojazdy, z którymi nie trzeba się zgłaszać na przegląd?

Spośród pojazdów zarejestrowanych obecnie tylko przyczepy tzw. lekkie (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) oraz pojazdy zabytkowe. Mają one wpisane w dowodzie: termin następnego badania: "bezterminowy".

porada 01

Ile kosztuje przegląd techniczny?

Za wykonanie przeglądu technicznego pobierana jest opłata wg cen urzędowych, ceny za poszczególne badania podane są rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu. Przykładowo dla samochodu osobowego koszt badania wynosi 99 zł, a w przypadku samochodu z instalacją gazową 162 zł.

porada 01

Czy przegląd mercedesa jest droższy od przeglądu fiata 126p?

Koszt przeglądu nie zależy od marki pojazdu, co oznacza, że klient tyle samo płaci za badanie techniczne mercedesa, jak i za badanie fiata 126p.

porada 01

Czy można płacić kartą za przegląd?

W stacji kontroli przy ul. Zgierskiej 159/161 i przy ul. Augustów 2C możliwe jest uregulowanie należności za badanie za pomocą karty płatniczej.

porada 01

Czy trzeba się umawiać na przegląd techniczny?

Stacja kontroli dysponuje dwoma kanałami diagnostycznymi, a na każdej zmianie pracuje co najmniej dwóch diagnostów. Zapewnia to szybką, sprawną i fachową obsługę klientów. Dlatego nie ma potrzeby umawiania się na przegląd.

porada 01

Czym różni się badanie okresowe od badania dodatkowego?

Badanie okresowe wykonywane jest co określony odstęp czasu, najczęściej co rok. Badanie takie kończy się, przy pozytywnym wyniku, wyznaczeniem terminu następnego badania. Badanie dodatkowe polega na sprawdzeniu czy pojazd spełnia określone wymagania przewidziane dla używania go np. jako taksówka, pojazd do nauki jazdy, pojazd uprzywilejowany. Wykonanie dodatkowego badania nie wpływa na termin następnego okresowego badania pojazdu.

porada 01

Co trzeba ze sobą zabrać, aby wykonać badanie samochodu z instalacją gazową?

Na badanie techniczne samochodu z instalacją gazową należy oprócz dowodu rejestracyjnego pojazdu zabrać ze sobą protokół badania zbiornika gazowego przez dozór techniczny. Protokół taki w zależności od producenta zbiornika może być w formie kartki A4 lub w postaci niewielkiego kartonika. Bywa, że jest on podpięty do książki gwarancyjnej instalacji gazowej. Protokołu dozorowego zbiornika nie należy mylić z wyciągiem ze świadectwa homologacji montażu instalacji gazowej.

porada 01

Na czym polega badanie samochodu przed pierwszą rejestracją w Polsce?

Badanie samochodu sprowadzonego z zagranicy przed pierwszą rejestracją w Polsce, często nazywane jest przeglądem "zerowym" i polega na sprawdzeniu pojazdu na stanowiskach diagnostycznych oraz na wypełnieniu tzw. "DIP-u" (dokumentu identyfikacyjnego pojazdu). DIP to mniej więcej to samo co wyciąg ze świadectwa homologacji, tyle, że wystawiany dla samochodu używanego, sprowadzonego z zagranicy. Dlatego to wykonania takiego badania konieczny jest zagraniczny dowód rejestracyjny.

porada 01

Czy można zmienić samochód ciężarowy na osobowy?

Zmiana rodzaju pojazdu możliwa jest przy spełnieniu określonych w przepisach warunków. Do takich zmian zalicza się także zmianę rodzaju pojazdu z samochód ciężarowy na samochód osobowy. Stacja wykonuje badanie techniczne po dokonaniu zmian, dlatego na taki przegląd należy się zgłosić z pojazdem po przeróbce. Przeróbka taka polega najczęściej na demontażu tzw. "kratki" oraz na ewentualnym montażu środkowego pasa bezpieczeństwa tylnej kanapy. Przed wykonaniem badania należy przedłożyć oświadczenie, w którym wykonawca przeróbki potwierdzi dokonanie zmiany rodzaju pojazdu. Podczas badania wykonywana jest dokumentacja fotograficzna pojazdu po przeróbce. Stanowi ona załącznik do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu.

porada 01

Na czym polega i ile kosztuje badanie na "VAT"?

Badanie techniczne dodatkowe polega na sprawdzeniu czy pojazd spełnia wymagania określone w ustawie o podatku od towarów i usług (ustawie o VAT). Przegląd taki polega głównie na identyfikacji i oględzinach pojazdu. Koszt takiego badania wynosi 50 zł.

porada 01

Co należy zrobić gdy został zatrzymany dowód rejestracyjny?

W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez organ kontroli ruchu drogowego należy przed zgłoszeniem się do stacji kontroli usunąć ewentualnie występujące usterki i udać do wydziału komunikacji w celu uzyskania potwierdzonej kserokopii dowodu rejestracyjnego pojazdu.